29 Jun
Pred letnými prázdninami je čas na novú epizódu KozmoNews Krajskej hvezdárne. V posledných dňoch sme boli na poli astronómie a kozmonautiky svedkami niekoľkých dôležitých udalostí, takže bolo aj tento krát z čoho vyberať. Vitajte, toto je „šťastná“ trinásta epizóda KozmoNews.
Vzorky z odvrátenej strany Mesiaca sú na Zemi
25. júna sa čínskej misii Chang’e 6 podarilo dopraviť vzorky z odvrátenej strany Mesiaca na Zem! Tým sa zapísala do histórie kozmonautiky, keďže sa to podarilo vôbec po prvý krát. Vzorky z oblasti South Pole – Aitken odštartovali z povrchu Mesiaca v kontajneri vzletového modulu 3. júna a na obežnej dráhe Mesiaca boli preložené do orbiteru, ktorý nabral kurz Zem. 25. júna sa z orbiteru oddelilo puzdro so vzorkami, ktoré následne dopadlo do oblasti Vnútorného Mongolska. Hneď nasledujúci deň sa v Pekingu pred očami verejnosti podarilo z puzdra vybrať samotný kontajner so vzorkami. Celková hmotnosť vzoriek činí 1 935,3 gramov, teda takmer dva kilogramy materiálu, ktoré budú v najbližšej dobe veľmi dôkladne skúmané.
Otvorenie puzdra so vzorkami z misie Chang'e 6 (Foto: CCTV)
Asteroid Bennu zdrojom veľkého prekvapenia
Pri štúdiu vzoriek z vesmírnych objektov ešte chvíľu zostaneme. Vedcov totiž neprestáva udivovať ani asteroid Bennu, ktorý bol už niekoľkokrát aj v centre pozornosti našich KozmoNews. Po tom, čo v minulom roku priviezla vzorky materiálu z tejto planétky sonda OSIRIS-Rex, sa začal náročný kolotoč výskumov a analýz. Prvé výsledky týchto výskumov sú na svete a sú naozaj prekvapivé. Podľa všetkého pochádza Bennu z malého prastarého primitívneho oceánskeho telesa, teda objektu, ktorý mal na svojom povrchu tekutú vodu! Vzorky Bennu totiž obsahujú fosforečnan horečnato-sodný, ktorý sa nachádza napríklad aj v stredomorských chrbtoch. Ide o fosfáty rozpustné vo vode. Tieto zlúčeniny sú súčasťou biochémie všetkého známeho života na Zemi.
Častice fosfátov vo vzorkách z asteroidu Bennu. (Foto: Lauretta & Connolly et. al. Meteoritics & Planetary Science)
Voyager 1 opäť odosiela informácie
Odborníkom z vesmírnej agentúry NASA sa podarilo opraviť a obnoviť funkcie pamäťovej jednotky palubného počítača sondy Voyager 1! Na oprave závady, kvôli ktorej sme neboli schopní prijímať informácie zo všetkých štyroch vedeckých prístrojov, pracovali experti už od novembra minulého roku. Opravy boli vykonávané v dvoch blokoch, prvý zabezpečil prijímanie informácií o celkovom stave sondy, druhý zaistil správny chod všetkých štyroch vedeckých zariadení, ktoré študujú vlny v plazme, častice a magnetické polia. Voyager 1 je najvzdialenejší ľudstvom vyrobený objekt (24 miliárd kilometrov), ktorý funguje už viac takmer 47 rokov.
Umelecké stvárnenie sondy Voyager 1 (Foto: NASA/ JPL-Caltech)
Kométa 13P/Olbers viditeľná z územia Slovenska
V týchto dňoch je z územia Slovenska ďalekohľadmi viditeľná kométa 13P/Olbers. Jej jasnosť dosahuje 7,5 magnitúda a všimnúť si ju môžete na večernej oblohe vo výške približne 10° nad severozápadným obzorom. Na oblohe kométa putuje cez súhvezdia Rys, Veľká medvedica a Malý lev. Zapadať bude okolo polnoci. Zachytiť ju môžete už aj menšími ďalekohľadmi a triédrami. Počas leta až do septembra bude jasnosť kométy postupne klesať. Túto periodickú kométu typu Halley objavil Heinrich Wilhelm Olbers v roku 1815. Naposledy sme ju mohli vidieť pred 68 rokmi a najbližšie bude viditeľná až v roku 2094.
Kométa 13P/Olbers pozorovaná 24. júna 2024. (Foto: wikimedia/používateľ C messier)
Krajská hvezdáreň má za sebou AstroRoadShow Košického kraja 2024
V dňoch 10.-14. júna 2024 naša inštitúcia organizovala druhý ročník putovného podujatia AstroRoadShow Košického kraja. Zúčastnili sa ho astronomické inštitúcie v košickom kraji, menovite Hvezdáreň Gemerského osvetového strediska v Rožňave, Útvar astronómie Múzea a kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove, Hvezdáreň a planetárium Medzev, a samozrejme naša Krajská hvezdáreň a Zemplínske kultúrne centrum. Postupne sme navštívili obchodné centrum Zemplín v Michalovciach, obchodné centrum Madaras v Spišskej Novej vsi a obchodné centrum Optima v Košiciach. Verejnosti sme na tomto podujatí priblížili našu prácu, deti aj dospelí mohli navštíviť naše mobilné planetáriá, vyskúšať si množstvo hlavolamov, logických hier, testov, skladačiek s astronomickou tematikou, fyzikálnych prístrojov či tvorivých dielní. Zlatým klincom podujatia bol živý prenos online rozhovoru s marsonautkou, analógovou astronautkou a astrobiologičkou Dr. Michaelou Musilovou. Podujatie sa tešilo veľkej obľube a my sa už nemôžeme dočkať na ďalší ročník.
AstroRoadShow Košického kraja 2024 v OC Optima Košice (Foto: KHaZKC)
Zdroje:
https://www.space.com/china-chang-e-6-moon-far-side-samples-landing-earth
https://kosmonautix.cz/2024/06/vyjmuti-kontejneru-se-vzorky-od-change-6/
https://www.sci.news/space/voyager-1-science-operations-13019.html
https://www.sav.sk/?lang=sk&doc=services-news&source_no=20&news_no=12029%22
Zdroje obrázkov:
https://pbs.twimg.com/media/GRAbRJEa4AAi8xq?format=jpg&name=4096x4096
https://www.nasa.gov/wp-content/uploads/2024/06/osiris-rex-bennu-phosphate-figure-17.jpg
https://cdn.sci.news/images/enlarge4/image_5496e-Voyager-1.jpg
https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a9/Comet_Olbers_2024-06-24_49f.jpg
KozmoNews #13
Dátum: 29.06.2024
Kategória: Zo sveta