25 Jan

Ponúkame programy v digitálnom prenosnom planetáriu

Dátum: 25.01.2016
Kategória: Podujatia

V rámci projektu rekonštrukcie hvezdárne, presnejšie astronomického areálu, získala Hvezdáreň v Michalovciach digitálne prenosné planetárium. Má nafukovaciu kupolu s priemerom 5 metrov a kapacitu do 22 detí, resp. do 20 dospelých divákov.

Srdcom planetária je vysoko výkonný počítač, dataprojektor a objektív typu „rybie oko", ktorý premieta obraz z dataprojektora na vnútrajšok kupoly. Počítač pracuje pod operačným systémom LINUX a program používaný na predvádzanie oblohy má názov „Stellarium 360". Digitálne planetárium (alebo aj digitárium) má oveľa väčšie možnosti ako klasické „analógové" nemecké planetáriá typu ZKP2 (inštalované v Košiciach, Prešove, Žiari nad Hrom a Hlohovci), ktorých základom je otáčavý guľovitý projektor s diapozitívmi oblohy a prídavnými projektormi. Digitárium premieta do oblohy napr. obrázky kresieb súhvezdí, ako si ich ľudia predstavovali, rôzne čiary súradnicových systémov, ukáže oblohu ako vyzerala pred desiatkami tisíc rokov a ako bude vyzerať za takýto časový úsek. Digitárium ďalej umožňuje dopĺňať premietanie oblohy aj projekciou videoklipov, či filmov na celú plochu kupoly (tzv. „full dome"), kde je divák dejom doslova obkolesený. Môžete sa vydať na let slnečnou sústavou, či galaxiou, ba aj medzigalaktickým priestorom. Vďaka digitálnej projekcii sa cítia diváci prítomní v orbitálnej stanici, či lietajú s kozmonautom vo voľnom kozmickom priestore na obežnej dráhe okolo Zeme. Digitárium však dokáže ešte ďaleko viac. Jeho využitie na projekciu vesmíru je len jedna z možností. Ak máte príslušný software a filmy, môžete sa napríklad plaviť pod hladinou mora a sledovať hlbokomorský život, alebo cestovať v ľudskom tele, pozorovať život dinosaurov v druhohorách, či pozorovať detaily štruktúry hmoty zblízka a aj hocičo iné, čo si vymyslíte. Podobné digitálne planetáriá ako je naše majú v Hurbanove (pevne namontované) a dve sú prenosné: v Leviciach a Partizánskom.
      V januári 2016 sme prakticky od prvých pracovných dní mali možnosť učiť sa s týmto novým prístrojom narábať a to vďaka láskavosti a ústretovosti vedenia VII. ZŠ na Krymskej ulici. Tu sme v jednej triede mohli mať neustále planetárium rozložené a len sme každý deň nafúkli kupolu a mohli sme sa učiť. Naučili sme sa základy ovládania planetária a pripravili sme aj základné programy pre najmladšie deti z MŠ a ZŠ, pre starších žiakov ZŠ a pre stredoškolákov a dospelých.    

Od februára 2016 ponúkame školám a ďalším inštitúciám programy v planetáriu. Podmienkou je, že príslušná inštitúcia musí mať k dispozícii miestnosť s čistou pozametanou a umytou podlahou s rozmermi minimálne 7 x 7 metrov a výškou minimálne 3,20 metra. Samozrejmosťou je elektrická zásuvka. Planetárium je určené výhradne na použitie v interiéri!! Na hvezdárni totiž nie je možné toto planetárium prevádzkovať, keďže tam nemáme dostatočne veľkú a najmä vysokú miestnosť. Cena vstupného je 3 € za návštevníka, program trvá cca 25 minút. Kapacita planetária je 20 - 22 návštevníkov. S planetáriom cestujeme do vzdialenosti maximálne cca 40 - 60 km.

        Návštevníci sa oboznámia s možnosťami digitálneho planetária, dozvedia sa informácie o súhvezdiach, ukážu si vzhľad oblohy a jej otáčanie aj na severnom a južnom póle, na rovníku, na južnej pologuli. Uvidia na oblohe planéty a ich pohyb, priblížia si povrch niektorých planét a Mesiaca, preletia sa Mliečnou cestou, kopou galaxií, uvidia vláknitú štruktúru vesmíru a ešte oveľa viac. Tí starší si budú môcť ukázať vzhľad oblohy za desiatky tisíc až státisíce rokov, precesiu zemskej osy - „putovanie" severného pólu od Polárky k iným hviezdam, ročný pohyb Slnka a po oblohe aj tzv. „analému"- krivku, ktorú vytvára Slnko, ak spojíme jeho polohu každý deň na pravé poludnie na danom meridiáne za celý rok. Na doplnenie je k dispozícií množstvo vídeí z viacerých oblastí astronómie a z kozmonautiky premietaných na takmer celé vnútro kupoly planetária.

S povolením TV MISTRAL si môžete pozrieť krátku reportáž o našom planetáriu, ktorá bola súčasťou správ tejto televízie:

mp4Reportáž TV MSITRAL o našom planetáriu16.05 MB

Takže neváhajte a pripravte si vhodnú miestnosť (napr. telocvičňu) a objednajte si vesmír priamo ku Vám!

 

 

Fotografie planetária aj z vnútra si môžete pozrieť tu:

Newsletter


ksk
mksr
fond
matica_slovenska
michalovce
michalovcan
mistral
msks
noc
sobrance
akoi
hvezdaren_urbanovo
loader