16 Jul
Meteorický roj Perzeidy je hádam najzásadnejšou astronomickou udalosťou každého leta. V našej hvezdárni to nie je inak a každý rok v auguste ponúkame verejnosti možnosť pozorovania najkrajšieho meteorického roja. Čo sú to Perzeidy? Kde sa vzali? Prečo sa tak nazývajú? A čo sú vlastne meteory? To sú otázky, ktoré sa možno pri pohľade na naše pozvánky, plagáty či rôzne internetové správy vyroja v hlavách nejedného človeka. Za odpoveďami však nie je nutné ísť ďaleko.
Meteory sú drobné, väčšinou kamenné čiastočky, ktoré pri svojom obehu okolo Slnka za sebou zanechala kométa. V momente, kedy oblakom týchto čiastočiek prechádza pri svojom obehu Zem, môžeme pozorovať rýchly prelet týchto čiastočiek zemskou atmosférou, v ktorej začnú horieť a zanechajú za sebou na krátku chvíľku žiarivú stopu. Zvýšený výskyt meteorov, ktoré sa pohybujú po rovnobežných dráhach a zdanlivo vyletujú z jedného miesta na oblohe nazývame meteorickým rojom. Takže aj napriek ľudovému pomenovaniu „padajúce hviezdy“, nejde o skutočné hviezdy.
Meteorický roj Perzeidy zanechala pri svojich obehoch okolo Slnka kométa 109P/Swift-Tuttle. Tento meteorický roj je viditeľný približne od polovice júla a maximum dosiahne v tomto roku 12. augusta vo večerných hodinách. Do našej atmosféry vlietajú tieto telesá veľkou rýchlosťou, až 59 km/h. Ich maximálna frekvencia môže dosiahnuť pri perfektných podmienkach aj 150 meteorov za hodinu. V priemere možno pozorovať zhruba 80-100 meteorov za hodinu, samozrejme ich viditeľnosť závisí od jasnosti oblohy, počasia a mesačného svitu.
A prečo názov „Perzeidy“? Odpoveď na túto otázku je prozaická. Pri pozorovaní tento meteorický roj zdanlivo vychádza, teda má radiant na mieste na oblohe, kde sa nachádza súhvezdie Perzeus. V gréckej mytológii bol Perzeus hrdinom, ktorý zabil gorgonu Medúzu a zachránil princeznú Andromedu pred morskou príšerou Cetus. Preto má dnes svoje miesto na oblohe ako súhvezdie a susedí so súhvezdiami Andromeda, Kasiopeja, Býk, Baran, Žirafa a Povozník. Meteorický roj Perzeidy sa však zvykne označovať aj ako „Slzy svätého Vavrinca“. Je to práve kvôli dátumu, kedy roj dosahuje svoje maximum – takmer presne na sviatok svätého Vavrinca. Svätý Vavrinec Rímsky bol umučený a upálený, resp. upečený na smrť v Ríme, 10. augusta roku 258.
Pozorovanie Perzeíd bude prebiehať aj v tomto roku. Menej radostnou správou však je, že Mesiac bude počas maxima meteorického roja tri dni po splne a nad obzorom počas celej noci, takže obloha bude príliš presvetlená mesačným svitom. Menšie meteory tak určite nebudú dostatočne viditeľné. Aj napriek tomu však očakávame vyššiu priemernú frekvenciu pozorovaných meteorov, ako pri iných tohtoročných meteorických rojoch. Meteorický roj Perzeidy budeme samozrejme pozorovať aj v Krajskej hvezdárni v Michalovciach. Bližšie informácie o dátume a presnom čase uverejníme čoskoro na našom webe a sociálnych sieťach.
Autor článku: Mgr. Dávid Natafaluši, PhD.
Perzeidy – eminencia meteorických rojov
Dátum: 16.07.2025
Kategória: Obloha