25 Mar
Družica Swift odviedla 19. marca vynikajúcu prácu. Jej úlohou je objavovať záblesky žiarenia gama (gama záblesky) – následky najbúrlivejších udalostí vo vesmíre. Keď v stredu 19. 3. 2008 Swift zaznamenal gama záblesk, astronómovia okamžite vyhlásili poplach. Tak jasný záblesk je neobvyklý.
Podľa súčasných teórií sú gama záblesky indikátorom záverečného štádia vývoja veľmi hmotných hviezd, keď jadro kolabuje a vzniká čierna diera alebo hustá neutrónová hviezda. Gama záblesk s označením GRB 080319B bol zaznamenaný v stredu 19. marca o 8:12 hod. nášho času (SEČ) v súhvezdí Pastiera. Označenie gama záblesku môže vyzerať veľmi zložito a krkolomne, ale realita je úplne jednoduchá. Skratka GRB znamená gama záblesk (Gamma Ray Burst) a číslo za touto skratkou je dátum vo formáte rok – mesiac – deň, kedy bol záblesk objavený. Písmeno „B“ hovorí, že išlo o druhý objavený záblesk v tento deň. Reakcia observatórií a ďalších kozmických družíc na gama záblesk je v podstate nemožná. Jeho trvanie sa totiž pohybuje v ráde sekúnd, alebo maximálne niekoľkých desiatok sekúnd a tak má aj samotná družica Swift čo robiť, aby záblesk zaznamenala. Pozorovať sa ale dá tzv. dosvit, ktorý je tradičným sprievodcom gama záblesku a je ho možné pozorovať aj vo viditeľnej oblasti spektra. Dosvit GRB 080319B bol veľmi významný, pretože v maxime dosiahol podľa odhadov 6 až 5 magnitúd, takže bol za ideálnych podmienok viditeľný voľným okom. V praxi to znamená, že GRB 080319B bol po určitý čas bezkonkurenčne najvzdialenejším objektom pozorovateľným voľným okom. Gama záblesk k nám totiž doletel zo vzdialenosti ťažko predstaviteľných 7,5 miliárd svetelných rokov. Na druhé miesto sa v tej chvíli prepadla galaxia M 31 v Androméde, ktorá je vzdialená „len“ 2,5 milióna svetelných rokov. Vzdialenosť gama záblesku bola odhadnutá na základe pozorovaní ďalekohľadom VLT (Very Large Telescope) Európskeho južného observatória (ESO) v Chile a Hobby-Eberly Telescope v Texase. Červený posuv bol určený na 0,94 a vzdialenosť na 7,5 miliardy svetelných rokov. Otázka, ktorá teraz zamestnáva nejedného astrofyzika je dôvod, prečo bol dosvit gama záblesku tak jasný. Jednou z možností je, že explózia veľmi hmotnej hviezdy bola silnejšia než obvykle, napr. z dôvodu hmotnosti, rotácie alebo magnetického poľa. Alebo žiarenie bolo koncentrované do veľmi úzkeho zväzku, ktorý smeroval priamo k Zemi. GRB 080319B bol jedným zo štyroch gama zábleskov, ktoré boli detekované v stredu 19. marca.
Vesmír tak so všetkou pompou vzdával česť spisovateľovi Arthurovi C. Clarkovi, ktorý zomrel deň pred tým - 18. marca - vo veku 90 rokov.
Družica Swift odštartovala do vesmíru 20. novembra 2004. Na lokalizáciu zábleskov je vybavená prístrojom Burst Alert Telescope (BAT). K následnému pozorovaniu slúži potom röntgenový ďalekohľad (XRT) a ultrafialovo - optický ďalekohľad (UVOT).
RNDr. Zdeněk Komárek
Rekordný gama záblesk
Dátum: 25.03.2008
Kategória: Zo sveta