27 Jul
Indická vesmírna agentúra (ISRO) sa v posledných rokoch dostáva do povedomia veľmi zaujímavými vesmírnymi projektmi. Okrem misie Mars Orbiter Mission (2013-2022), ktorá mala za úlohu skúmať atmosféru a povrch Marsu, sa na Indickom polostrove už od roku 2008 pracuje aj na programe prieskumu Mesiaca, ktorý nesie názov Chandrayaan. 14. Júla 2023 dosiahla výrazný míľnik už v poradí tretia misia tohto programu. Z kozmodrómu Kozmického Centra Satisha Dhawana v Šríharikote na pobreží Bengálskeho zálivu bola práve v tento deň vypustená nosná raketa LVM3-M4, ktorá so sebou na obežnú dráhu Mesiaca nesie náklad v podobe samotnej misie Chandrayaan 3, obsahujúcej pohonný modul, pristávací modul a rover Pragyan.
Cieľom misie je demonštrácia bezpečného, hladkého pristátia na mesačnom povrchu a vypustenie mesačného vozidla Pragyan. S ním súvisí tiež následná možnosť pozorovania povrchu Mesiaca a materiálov, z ktorých je jeho povrch zložený. Výskumnú činnosť priamo na Mesiaci tak zaobstará spektrometer APXS a spektroskop LIBS. Podľa agentúry ISRO bude vďaka zariadeniu SHAPE (Spectro-polarimetry of Habitable Planetary Earth) umiestnenému v pohonnom module možné z obežnej dráhy Mesiaca vykonávať aj spektrálne a polarimetrické merania Zeme. Misia Chandrayaan má tak slúžiť ako vzorový príklad moderných mesačných expedícií Indickej vesmírnej agentúry.
Štart rakety LVM3-M4 bol úspešný a misia Chandrayaan 3 zatiaľ podľa ISRO prebieha bez problémov. Momentálne dokončuje posledné manévre na obežnej dráhe Zeme a následne zamieri k Mesiacu. Pristátie na mesačnom povrchu je plánované na 23. 8. 2023.
K článku pripájame odkaz na videozáznam štartu LVM3-M4:
Zdroje:
https://www.isro.gov.in/media_isro/pdf/Missions/LVM3/LVM3M4_Chandrayaan3_brochure.pdf
Indický program prieskumu Mesiaca pokračuje misiou Chandrayaan 3
Dátum: 27.07.2023
Kategória: Zo sveta