01 May
Po západe Slnka zapadá za západný horizont typické zimné súhvezdie Orión. Vľavo od neho nízko nad juhozápadom ešte svieti Sírius z Veľkého psa - vôbec najjasnejšia hviezda našej nočnej oblohy. Po úplnom zotmení kulminujú na juhu najvýraznejšie jarné súhvezdia Lev a Panna a neskôr v noci sa presunú k západu. Na východe vychádza Pastier nasledovaný Herkulom. Medzi nimi je malý oblúčik Severnej koruny.
V stredných výškach nad obzorom sa presúva veľký Hadonos s Hadom. Veľmi nízko nad obzorom putujú Škorpión a neskoro po polnoci aj Strelec. V tom čase sa už na juhovýchode formuje v celej kráse tzv. Letný trojuholník tvorený najjasnejšími hviezdami troch výrazných letných súhvezdí: Deneb v Labuti, Vega v Lýre a Altair v Orlovi. Ozdobou oblohy sa Labuť, Lýra a Orol stávajú však až neskôr počas letných nocí. Na východe až juhovýchode nadránom vychádza Pegas a pod ním Kozorožec a Vodnár. Za Pegasom nasleduje Andromeda a Ryby.
Pozornosti určite neujdú ani malé letné súhvezdíčka: Delfín, Šíp a Líška. Na severovýchode môžeme vidieť Kasiopeju, ktorá je nad obzorom po celú noc, keďže ide o cirkumpolárne súhvezdie. Spod severného obzoru vytŕča Perzeus. Nízko nad obzorom na severe uvidíme hviezdu Capella zo súhvezdia Povozník - najjasnejšiu u nás nezapadajúcu hviezdu. K severu klesá zo zenitu Veľká medvedica, jej časťou je známy Veľký voz.

Viditeľnosť planét:
- Merkúr nie je v máji pozorovateľný, 30.5. bude v hornej konjunkcii so Slnkom
- Venuša je tento mesiac pozorovateľná nad východným obzorom pred východom Slnka
- Mars je pozorovateľný väčšinu noci okrem rána v súhvezdí Rak, koncom mesiaca prejde do súhvezdia Lev
- Jupiter je v máji pozorovateľný už len vo večerných hodinách v súhvezdí Býk ako objekt s jasnosťou -2,0 magnitúdy
- Saturn je pozorovateľný na rannej oblohe pred východom Slnka nad východným obzorom v súhvezdí Ryby
- Urán v máji nie je pozorovateľný, 18.5. sa bude nachádzať v konjunkcii so Slnkom
- Neptún je tiež tento mesiac nepozorovateľný

Činnosť meteorických rojov
Meteorické roje: v máji má zo známych meteorických rojov s vyššou činnosťou maximum len roj η Akvaridy (Éta Akvaridy), no žiaľ u nás jeho radiant vychádza až po polnoci a dostatočnú výšku nad obzorom dosiahne až nadránom. Roj pochádza z tej snáď najznámejšej kométy - 1P/Halley a je v činnosti od 19.4. do 28.5. Maximum v roku 2025 nastane 6. mája o 4:00. Najviac meteorov by sme mali teda vidieť ráno 6.5. pred východom Slnka. η Akvaridy mávajú pomerne široké maximum a v maxime môže dosiahnuť prepočítaná zenitová frekvencia (tzv. ZHR) až okolo 50 meteorov za hodinu. Geocentrická rýchlosť roja je 66 km/s. Mesiac po prvej štvrti už bude v čase maxima pod obzorom a nebude rušiť pozorovanie.
Obloha v máji
Dátum: 01.05.2025
Kategória: Obloha