15 Jul
Počas prvého júlového týždňa organizovala Hvezdáreň v Michalovciach letný astronomický tábor pre deti základných škôl. Tento rok sa tábor uskutočnil v hoteli Poštár na Zemplínskej Šírave a zúčastnilo sa ho 17 detí z okresu Michalovce.
Každodenný program začínal po raňajkách prednáškami na rôzne témy, kde sme rozprávali napríklad o počasí na planétach, prípravách a priebehu pristátia prvých ľudí na Mesiaci a o „našich“ kozmonautoch Remekovi a Bellovi. V rámci prednášok sme využili aj model nosnej rakety Saturn V, ktorý bol použitý v programe Apollo pri letoch na Mesiac, pomocou ktorého sme opísali jednotlivé časti rakety a taktiež aj samotný priebeh letu. Posledný prednáškový blok patril úkazom, ktoré môžeme vidieť na našej oblohe. Po skončení prednášok sme si vyhradili čas na plávanie v bazéne. Po chutnom obede sme mali pripravený program, ktorý pozostával z rôznych zábavných, pohybových a náučných aktivít. Nechýbali ani výlety, ktoré nás síce trochu unavili, ale nesmierne obohatili. Patril k nim napríklad celodenný výlet, počas ktorého sme navštívili vyhliadkovú vežu na Dukle, bunkre v katastrálnom území obce Vyšný Komárnik, vojenské historické múzeum a park bojovej techniky vo Svidníku. Taktiež sme navštívili múzeum Zoltána Fábryho v Štóse, dobrovoľný hasičský zbor v Medzeve, kde po prehliadke priestorov a technického vybavenia nám urobili krásnu penovú šou a neobišli sme ani hvezdáreň v Medzeve. Posledný výlet patril návšteve leteckého múzea v Košiciach, kde sme mali možnosť vidieť množstvo lietadiel, stíhačiek, vrtuľníkov a historických vozidiel.
Okrem výletov deti vyrábali aj nosné rakety z plastových fliaš, ktoré sme za pomoci paliva (ocot) a okysličovadla (jedlá sóda) odpaľovali z neďalekého ihriska. Popri výrobe rakiet deti zapojili fantáziu a zhotovili aj vlastné modely autíčok, ktorými prevážali ľudí po svojich planétach, ktoré si taktiež vyrobili a vymaľovali z polystyrénových gulí. Tie boli súčasťou projektu, kde mali deti prezentovať svoje predstavy o vzdialených planétach, na ktoré ich privezie vyrobená raketa a autíčkami budú sprevádzať návštevníkov. Musíme uznať, že nápady boli veľmi originálne a vo viacerých prípadoch aj vtipné.
Na astronomickom tábore samozrejme nesmelo chýbať pozorovanie nočnej oblohy. Väčšinu týždňa nám však počasie veľmi neprialo a tak sme večery vypĺňali spoločenskými hrami a posledný večer aj hľadaním stratenej spadnutej sondy.
Týmto sa chceme poďakovať všetkým účastníkom, ktorí poslúchali a prispeli k tomu, aby astronomický tábor prebehol bez problémov.
Aký bol LAT 2019?
Dátum: 15.07.2019
Kategória: Podujatia