02 Feb
Pomocou ďalekohľadu MPG s hlavným zrkadlom s priemerom 2,2 m na observatóriu ESO (European Southern Observatory) na La Silla v Čile astronómovia získali pestrofarebný záber jasnej otvorenej hviezdokopy NGC 3532 vzdialenej od nás 1300 svetelných rokov. Na oblohe sa premieta do súhvezdia Kýl (lat. Carina). Táto hviezdokopa je známa pod neformálnym názvom „Wishing Well Cluster" (Studňa želaní), pretože jej hviezdy pripomínajú náhodne usporiadané lesklé mince nahádzané do studne.
Objekt je známy aj pod názvom „Football Cluster" (Hviezdokopa Lopta). Pomenovanie súvisí s oválnym tvarom hviezdokopy, ktorý pripomína loptu na americký futbal. Použitie toho ktorého názvu v podstate zodpovedá tomu, na ktorej strane Atlantického oceánu žijete. Ide o veľmi jasnú hviezdokopu, ktorá je na južnej pologuli pohodlne pozorovateľná aj voľným okom. Objavil ju v roku 1752 francúzsky astronóm Nicolas Louis de Lacaille počas svojej pozorovacej výpravy do južnej Afriky. Do katalógov bol objekt zaznamenaný v roku 1755. Ide o jednu z najpôsobivejších otvorených hviezdokôp na oblohe. Hviezdokopa NGC 3532 zaberá na oblohe plochu takmer dvakrát väčšiu než Mesiac v splne (t.j. 1 stupeň). John Herschel, ktorý počas svojho pobytu v južnej Afrike v 30. rokoch 19. storočia v tejto hviezdokope objavil „niekoľko elegantných dvojhviezd", ju popísal ako dvojitú na hviezdy
bohatú hviezdokopu. Historickou zaujímavosťou je fakt, že táto hviezdokopa bola prvým objektom, ktorý 20. mája 1990 pozoroval Hubblov kozmický ďalekohľad HST (Hubble Space Telescope). Toto zoskupenie hviezd je takmer 300 miliónov rokov staré a z pohľadu otvorených hviezdokôp ide o objekt v strednom veku. Hviezdy, ktoré začali svoj životný cyklus so strednou hmotnosťou, stále jasne svietia modrobielou farbou, zatiaľ čo ich hmotnejšie sestry, ktoré spotrebovali svoje zásoby vodíka svietia na červeno, pretože prešli do vývojovej fázy červeného obra. Vďaka tomu hviezdokopa vyzerá bohatá na modré aj červené hviezdy. Tie najhmotnejšie hviezdy však už dávno svoj krátky život zakončili výbuchom supernovy. Nájdeme tu tiež oveľa menej nápadných slabých hviezdičiek s nízkou hmotnosťou, ktoré majú oveľa dlhší život a žiaria žltooranžovou farbou. Hviezdokopa NGC 3532 obsahuje spolu asi 400 hviezd. Pozadie tejto hviezdokopy tvorí obrovské množstvo hviezd Mliečne cesty. Je tu taktiež vidno červeno žiariaci plyn a tmavé prachové pásy, ktoré bránia v pohľade do vzdialenejšieho vesmíru. Tieto objekty však pravdepodobne s hviezdokopou nesúvisia, pretože je dosť stará na to, aby zo svojho okolia vypudila všetok materiál. Snímka otvorenej hviezdokopy NGC 3532 bola získaná kamerou WFI (Wide Field Imager) na observatóriu La Silla v Čile.
Publikované v časopise QUARK, február 2015, RNDr. Zdeněk Komárek
Farebná hviezdokopa stredného veku: NGC 3532
Dátum: 02.02.2015
Kategória: Zo sveta