03 Nov
Spoločné úsilie amatérskych a profesionálnych astronómov viedlo k prvému ohlásenému prípadu objavu planéty obiehajúcej okolo dvoch hviezd, ktoré zasa obiehajú okolo druhej vzdialenej dvojice hviezd. Na obrázku je umelecká ilustrácia PH1, t.j. planéty objavenej účastníkmi vedeckého projektu Planet Hunters (lovci exoplanét).
Planéta PH1 je veľký objekt v popredí. Ide o cirkumbinárnu planétu (obiehajúcu okolo dvoch hviezd predstavujúcich tesný pár). Podľa astronómov je zatiaľ známych len 6 exoplanét (z celkového počtu vyše 840), ktoré obiehajú okolo dvojhviezdy, ale žiadna z nich sa nenachádza v štvornásobnom hviezdnom systéme. „Cirkumbinárne planéty sú extrémne prípady vo vývoji planét," hovorí Meg Schwambová (Yale University), hlavná autorka správy prednesenej na výročnej konferencii v meste Reno v Nevade. „Objav takýchto systémov nás núti vrátiť sa späť k základným teóriám, aby sme pochopili, ako môžu také planéty vzniknúť a vyvíjať sa v takomto dynamicky sa meniacom prostredí." Druhý obrázok predstavuje rodinný portrét planetárnej sústavy PH1. Novo objavená planéta je zobrazená na tomto umeleckom diele ako čierny kotúčik (spoločne s hviezdnymi škvrnami) na okraji jednej z hviezd vzájomne sa zakrývajúcej dvojice. Vo veľkej vzdialenosti, ďaleko za obežnou dráhou planéty, sa nachádza druhá dvojica hviezd patriaca k tejto planetárnej sústave. Planéta prezývaná PH1 bola po prvý
raz identifikovaná skupinou amatérskych astronómov zúčastňujúcich sa na projekte Planet Hunters, čo je program pod vedením Yale University, ktorý si kladie za cieľ prezerať astronomické údaje z družice Kepler a hľadať v nich informácie o prípadných planétach. Toto je prvý prípad potvrdenej exoplanéty v rámci tohto projektu. Astronómovia amatéri Kian Jek (San Francisco, Kalifornia) a Robert Gagliano (Cottonwood, Arizona) si všimli slabý pokles jasnosti spôsobený planétou prechádzajúcou pred materskou hviezdou, čo je v súčasnosti bežná metóda objavovania exoplanét. Meg Schwambová, vedúca tímu profesionálnych astronómov na Yale University, potvrdila tento objav a určila parametre planéty na základe pozorovaní pomocou Keckovho ďalekohľadu na Havajských ostrovoch, ktorý má priemer zrkadla 10 m. Exoplanéta PH1 je plynný obor s priemerom 6,2 krát väčším než má Zem (79 000 km), čo znamená, že je o dosť väčšia než Neptún (49 500 km = 3,88 priemeru Zeme). Novo objavená planéta obieha okolo dvojice hviezd s hmotnosťami 1,5 a 0,41 hmotnosti Slnka, ktoré sa pri pohľade zo Zeme vzájomne zakrývajú s periódou 20 dní (za ktorú obehnú okolo seba). Planéta okolo tejto dvojhviezdy obehne raz za 138 dní. Vo vzdialenosti približne 1000 AU (t.j. 1000 vzdialeností Zem – Slnko = 150 miliárd km) ) sa nachádza druhá dvojica hviezd, obiehajúca s touto prvou dvojicou okolo spoločného ťažiska. Svetlo prekoná vzdialenosť 1000 AU za 8000 minút, čo je necelých 6 dní, keďže, ako vieme, svetlo zo Slnka doletí na Zem približne za 8 minút.
RNDr. Zdeněk Komárek


RNDr. Zdeněk Komárek
Exoplanéta vo štvorhviezdnom systéme
Dátum: 03.11.2012
Kategória: Zo sveta